ok POINT

Každý měsíc ve stejný den dostane na účet stejnou částku. K tomu firemní auto, počítač a mobil. Když onemocní, když jede na dovolenou, stále má jistotu stejného platu. Tu jistotu má, i když pracuje na 60 procent. Ale má ji, i když pracuje na 150 procent. Takový je život v korporaci. Pokud je pro vás práce v korporaci splněným snem, nečtěte dál. Pokud se ale cítíte jako ve zlaté kleci a nosíte v sobě skrytou touhu zbavit se okovů, následující řádky jsou určeny právě vám.


Pohybuji se v našem oboru bezmála dvacet let. Potkal jsem stovky lidí, kteří byli zavřeni v „korporátním vězení“. Nebyli šťastní a nedělali práci, která by je uspokojovala. Mohl jsem sledovat jejich cestu k zásadní změně v jejich životě. Víte, co měli společného? Svíraly je obavy, co by odchodu ze zaběhnutých kolejí řekl partner nebo partnerka, kamarádi i rodiče. Přece by jim to nemohli udělat – dobrovolně opustit tak skvělé místo!

V jednom okamžiku si pak uvědomili, že to sami vidí jinak. Měli sice dobré peníze, ale čím dál víc cítili nesmyslnost korporátních nařízení a nechtěli se smířit s tím, že je budou dodržovat jen proto, aby každý měsíc dostali plat. A taky cítili, že nic z toho, co dělají, není nakonec jejich. Pracovali hlavou, ale jejich postavení se v mnohém nelišilo od práce v pásové výrobě. Platilo pro ně: Zatím sice tuto práci vykonáváte, ale cítíte, že dlouho vás to bavit nebude.

Víte, jaká jsou znamení toho, že vás práce v korporaci ubíjí?

  • Vyděláte firmě násobně více peněz, než dostáváte plat. Ten vám ale zvednout nemohou, protože z toho, co vyděláte, platí korporace spoustu zbytečných lidí, kteří dělají zbytečnou práci.
  • Máte pocit, že až polovina lidí ve vaší korporaci nic neumí a mimo ni by si nevydělali ani na slanou vodu. Přesto berou stejně nebo více než vy.
  • Účastníte se několika porad týdně, na kterých se nic nevyřeší. Jen vás zdržují od práce, ale musíte na nich být.
  • Musíte vyplňovat několik excelových tabulek, které ale nikdo nekontroluje. Tabulky pro tabulky.
  • Na požádání zpracujete analýzu, kterou stejně jako ostatní vyplňujete tak, aby se neřeklo. Nechápete, k čemu je, ale pro korporaci je hrozně důležitá.
  • Jste alergičtí na nicneříkající motivační hesla a prázdné fráze o tom, jak jste proklientští.
  • Všichni mají pracovní pozici nazvanou hezky znějícími cizími slovy, aby se zamaskovalo, že dělají úplně obyčejnou práci.
  • Každé dva roky se mění ředitel, který má za úkol vyřešit produktivitu a loajalitu. Umí se dobře prezentovat a má skvělé CV, ale za dva roky bude zase vyměněn.
  • Místo aby se hodnotila efektivita práce, korporace sleduje pomocí čipových karet, kdy chodíte do práce a v kolik odcházíte nebo zda při práci u počítače nezahálíte. Big brother právě začal a vy přemýšlíte, zda se s tím smířit, nebo jít.

Život mimo korporaci – zaměstnanec, nebo podnikatel?

Poznali jste se alespoň v polovině výše uvedených bodů? Pak si zřejmě pohráváte s myšlenkou korporaci opustit. Mnozí manažeři, které jsem poznal, k osvobozujícímu rozhodnutí došli a objevila se před nimi nová výzva: Co dál? Řešili, zda se nechat opět zaměstnat, nebo se vydat vlastní cestou. Někteří se vydali opět do korporace a svůj závod jedou dál dodnes. Jiní našli odvahu změnit cestu významnějším způsobem. Někteří úspěšně, někteří neúspěšně.

Nejistota spojená s podnikáním je relativně veliká a podle průzkumů přežije prvních pět let jen 23 procent firem. U franšízového podnikání je situace o mnoho příznivější, pět let přežije podle statistik 92 procent franšíz.

Také proto jsme franšízy OK POINT připravili. Jsou cestou k osamostatnění, ale ne cestou k podnikatelské samotě. Franšízant totiž nemusí vymýšlet byznys plán, testovat produkt nebo službu, zda bude funkční. Od franšízora získá podporu jak při rozjezdu franšízy, kdy je franšízor garantem toho, že koncept je úspěšný, tak v jejím průběhu. Podpora se týká marketingu, školení, vzdělávání, sledování právních a dalších legislativních aspektů spojených s oborem podnikání a podobně.

Důležité je vybrat takový obor, který vás bude naplňovat a bavit. I s franšízou vás pravděpodobně nemine vyplňování tabulek. Ale jen těch, které budou pro váš byznys klíčové a na základě kterých budete schopni dělat správná strategická rozhodnutí. Nebudete je totiž vyplňovat pro jiné, ale pro sebe.

Stejně tak se potkáte se svým týmem na poradě. Ale vy budete ten, kdo ji bude řídit a kdo ji svolá pouze tehdy, když bude mít svým lidem co říct. Stejně tak se vám může stát, že přijmete člověka, který se bude maskovat skvělým životopisem a hezkými řečmi. Ale díky zkušenosti v korporaci ho dokážete snáz odhalit.

Zajímají vás možnosti změny? Chcete vědět víc? Přihlaste se dole pod článkem nebo ve sloupci vpravo k odběru našeho newsletteru. Každých 14 dní od nás dostanete e-mail, který vám pomůže se rozhodnout, zda se osamostatnit, nebo ne, a v jakém oboru.

Samostatné podnikání, ať už s franšízou, nebo bez ní, není pro každého. Rádi vám pomůžeme s rozhodnutím, jakou cestou se vydat. Ať už to budou finance, nebo obor zcela odlišný.

Pro více informací o spolupráci prosím kontaktujte paní Ing. Kateřinu Štanclovou.

Kontakt:
Ing. Kateřina Štanclová
Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6
+420 724 379 160
E-mail: okpoint@bcas.cz
www.okpointy.cz

 

ok POINT