Ok Point

Celkem 45,4 procent Čechů si během roku 2018 finančně polepšilo. Nejvíce z nich (59,1 procent) bylo ve věku 18 až 26 let. Na konci roku 2017 bylo optimisty 60,9 procent mladých Čechů, kteří doufali, že se budou mít lépe. Realita tedy téměř naplnila jejich očekávání, mladí lidé si během roku 2018 ekonomicky polepšili. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.


Zhruba ekonomicky stále stejně se v roce 2018 mělo 38,5 procent respondentů, mezi nejstarší generací ve věku 54 až 65 let to dokonce byl každý druhý (53,2). Že ale netrpíme finanční nouzí, dokazuje to, že 13,7 procent lidí dokonce začalo tvořit rezervy či investovat, ve věku 27 až 35 let dokonce každý pátý (20,4 procent).

Češi a financePokud se podíváme na očekávání pro rok 2019, tak Češi zůstávají optimisté, byť menší než v loňském roce. 73,6 procent Čechů očekává, že se bude mít ekonomicky lépe, nebo alespoň stejně jako v roce předešlém. Optimismus ale klesl o 4,4 procentního bodu.

„Výsledky výzkumu nejsou moc překvapivé. I v roce 2018 se české ekonomice náramně dařilo. Roste HDP, rostla průměrná mzda a nezaměstnanost je na historicky nejnižší hodnotě. To jsou znaky stabilní ekonomiky. Na druhou stranu se v roce 2018 zvyšovaly úrokové sazby u hypotečních úvěrů a také se opět zvedaly ceny nemovitostí. Jen v Praze je to meziročně o 8,5 % a situace je podobná i v ostatních krajských městech. V roce 2019 pak očekáváme další zvyšování úrokových sazeb a pomalé zastavení růstu cen nemovitostí,“ predikuje Martin Novák, investiční analytik Broker Consulting.

Češi a financeZhoršení své finanční situace se obává pětina Čechů (19,9 procent). Překvapením není, že obavy s věkem výrazně rostou a nejvíce se zhoršení obávají lidé na hranici důchodového věku.

Pro rok 2019 se očekávání Čechů v oblasti celkové finanční situace oproti loňskému roku výrazně neliší. Mírně poklesly obavy ze ztráty zaměstnání, ale naopak se zvýšil strach lidí ze splácení závazků a případných exekucí.

„Pro rok 2019 očekáváme pokračování celkové dobré ekonomické situace. Jediné, s čím by Češi měli počítat, je zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a s tím související růst splátky hypotéky v případě nové fixace úrokové sazby. Zvyšování cen nemovitostí se také začíná pomalu projevovat i v nájemním bydlení, kde očekáváme nárůst cen nájmu. Aby zvýšené náklady nepoložily rodinný rozpočet, doporučuji pravidelně aktualizovat finanční plán a vést si přehled příjmů a výdajů na měsíční bázi,“ radí Novák.

Češi a finance

*Výzkum realizovala společnost Ipsos formou aplikace Instant Research v prosinci 2018 formou on-line dotazování, N=840 respondentů, 18 až 65 let.

Kontakt pro média

Viola Baštýřová
specialistka externí komunikace Broker Consulting
M: +420 776 210 599
E: tisk@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Broker Consulting rovněž ve spolupráci s mBank vytváří síť franšízových poboček pod názvem OK POINT, kterých je aktuálně otevřeno 43. Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.