BestDrive logo

Prázdniny už začaly a pro většinu z nás to znamená období dovolených, výletů i cest za zábavou. A také období, kdy hodně času trávíme v autě. Vyplatí se tedy do příprav zahrnout i svůj automobil, aby nás do cíle dovezl bezpečně a bez problémů. Jak na to?


Řidičů, kteří reálně zvládnou servisní prohlídku auta, je dnes minimum.  Auta a jejich řídicí systémy jsou dnes velmi složité a pro podrobnou kontrolu je potřeba speciální technické vybavení. Proto se vyplatí přípravu automobilu na delší cestu svěřit odborníkům v servisech.

V pobočkách sítě BestDrive jsme v letním období pro zákazníky připravili akční nabídku Servisní prohlídky za 1 Kč. Při prověrce stavu vozidla se naši školení mechanici zaměří na kontrolu všech důležitých součástí vozidla a stavu provozních kapalin vozidla s cílem zjistit a následně i odstranit případné závady, které by mohly ohrozit bezpečnou a bezstarostnou jízdu, vše v duchu motta Vy jezdíte, my se staráme.

Servisní prohlídka

Co a jak mechanici během prohlídky prověřují?

 • Pneumatiky - kontrolují stav pneumatik, jejich tlak, hloubku dezénu, stav ráfků. Vizuálně prověří, zda je v pořádku geometrie vozidla.
 • Osvětlení vozidla - kontrolují funkčnost všech světel na vozidle.
 • Brzdový systém - kromě množství brzdové kapaliny se mechanici věnují i zjištění kvality brzdové kapaliny - měří bod varu, kontrolují opotřebení a stav brzdového obložení, kotoučů a těsnost systému.
 • Tlumiče, jejichž stav ovlivňuje jak schopnost zabrzdit vozidlo včas a bezpečně, tak i kvalitu a komfort jízdy.
 • Prvky řízení i ostatních částí podvozku - kontrolují součásti systému řízení, ložiska, těsnost převodovky, stav pružných spojů, ale i stav výfukového systému.
 • Stav a množství všech provozních kapalin.
 • Stav autobaterie.
 • Platnost STK a emisí.
 • Součástí kontroly je i kontrola poškození předního skla.
 • Úplnost povinné výbavy (pro ČR nebo SR).
 • Funkčnost systému klimatizace - tato hlavně při cestě na letní dovolenou patří už k prvkům aktivní bezpečnosti.

Servisní prohlídka

Pokud má však řidič v zásadě bezporuchové auto a chce se na cestu připravit sám, měl by se zaměřit na tři oblasti přípravy auta:

 • Provozní kapaliny
 • Pneumatiky
 • Povinnou výbavu

1. Provozní kapaliny
Kontrola provozních kapalin je hlavně o kontrole správného množství. Začít můžete třeba brzdovou kapalinou - zkontrolujte, zda je jí v nádržce dostatek. Tutéž kontrolu udělejte i s chladicí kapalinou a kapalinou do ostřikovačů. U oleje se podívejte nejen na množství, ale i na to, kdy byl naposledy měněný. Abyste cestou na dovolenou nepřetáhli určený limit kilometrů. Chybějící množství samozřejmě doplňte.

2. Pneumatiky
Pneumatiky nejprve zkontrolujte vizuálně - jestli nejsou viditelně poškozené. Např. boule nebo hlubší vrypy na bocích. Pokud je pneumatika viditelně poškozená, cestě do servisu se nevyhnete. Na druhou stranu - dobré servisy nabízí i pojištění pneumatik, díky kterému pak za novou pneumatiku zaplatíte jen symbolickou částku. Zkontrolujte i hloubku dezénu pneumatik. Zatímco u nás i ve většině evropských zemí je minimální povolená hloubka pneumatik 1,6 mm, tak např. ve Slovinsku je minimální hloubka dezénu 3,0 mm! Zkontrolujte si také, zda nemáte v dezénu pneumatiky zapíchnutý nějaký ostrý předmět, který by mohl způsobit defekt.

3. Povinná výbava
Ta se mění podle toho, jakými státy budete na své cestě projíždět:

a. Autolékárnička
b. Trojúhelník (v některých zemích jsou zapotřebí 2 ks)
c. Reflexní vesty, které jsou v mnoha evropských zemích povinné pro všechny členy posádky vozidla.
d. Náhradní žárovky a pojistky.

Kromě toho doporučujeme i zvedák a klíč na kola (vozíte-li rezervu), tažné lano, startovací kabely nebo např. Evropský formulář pro záznam nehody.

Automobil bez závad = bezpečná a bezstarostná jízda na dovolenou. Pokud případné závady odhalíte včas během servisní prohlídky, většinou předejdete následným drahým opravám a stresovým situacím během Vaší dovolené.

BestDrive je největší síť pneuservisů a autoservisů v České republice a na Slovensku. Provozovatelem sítě je v České republice ContiTrade Services s. r. o., na Slovensku ContiTrade Slovakia s.r.o., obě společnosti patří do koncernu Continental. Jednotný koncept servisní sítě BestDrive se 182 pobočkami umožňuje pokrýt nabídkou profesionálních pneuservisních a autoservisních služeb území obou států. Komplexní nabídku zboží a služeb mohou využívat i zákazníci preferující online objednávání z pohodlí domova přes www.bestdrive.cz nebo www.bestdrive.sk. Jako největší poskytovatel komplexní služby motoristům se servisy BestDrive snaží nadstandardním způsobem naplňovat očekávání svých zákazníků v duchu firemního motta: Vy jezdíte, my se staráme / You drive, we care.

Pro více informací kontaktujte:

Ing. Lucie Matušková
e-mail: lucie.matuskova@bestdrive.cz
mob.: +420 734 174 287
www.bestdrive.cz / www.bestdrive.sk
ContiTrade Services s. r. o.
Objízdná 1628
765 02 Otrokovice