OK Point

Lidé s praxí a zkušenostmi jsou na trhu práce k dispozici, stačí po nich jen sáhnout a naučit je specifikům práce na OK POINTech. Jak zužitkovat zkušenosti nabyté při práci v bance* při vedení OK POINTu ví Eva Mikešová, franšízantka z Teplic.


Eva MikešováEvo, Vy jste přes tři roky působila v jedné z menších poměrně progresivních bank jako firemní bankéřka. Co bylo tím impulsem, že jste se rozhodla vstoupit do světa finančního poradenství?

Pravda je, že impulsem byl především můj manžel. Jsem vděčná za jeho nekonečně trpělivou aktivní podporu. Svou roli ale sehrál i Petr Hrubý, generální ředitel Broker Consulting. Když jsem pochopila, kolika lidem nejen v mém okolí mohu skutečně pomoci tak jako oni, Broker Consulting a OK POINT, bylo pro mě nezávislé finanční poradenství jasnou volbou. Navíc jen u nás můžeme poskytovat finanční, bankovní a realitní služby na jednom místě.

Před zhruba devíti měsíci jste se dala na dráhu franšízantky a v květnu jste otevřela OK POINT v Teplicích. Zužitkovala jste nějak předchozí zkušenosti banky?

V bance jsem se věnovala výhradně firemním obchodům (SME) a do retailu jsem prakticky vůbec neviděla. Co je ale podobné, je nastavování plánů se zaměstnanci, kteří fungují hlavně na principu plán/kontrola. Tam vidím možnost využití získané zkušenosti z působení v bance. Je ale obrovský rozdíl, jestli máte plán prodeje konkrétního produktu, nebo pomocí plánu lidem pomůžete splnit jejich finanční cíle.

Ano, OK POINT není klasickou bankovní pobočkou, byť by se to možná na první pohled mohlo zdát. Jak Vy vnímáte hlavní rozdíly mezi OK POINTem a bankovním obchodním místem?

Nevím, jak dostatečně zdůraznit enormní rozdíl mezi čárkovým prodejním systémem bank a různých distribučních institucí a skutečným finančním plánováním založeným na reálných cílech, potřebách a velkých životních rozhodnutích klientů, které děláme u nás v OK POINTech. To je zásadní rozdíl s velmi pozitivními důsledky v klientův finanční prospěch. U nás mohou klienti najít prostřednictvím finančního plánu vždy optimální řešení, které vyhovuje právě jejich životní situaci a požadavkům. Vše je řešeno komplexně a ve vzájemných souvislostech, s celkovým porovnáním trhu a vždy především z pohledu zájmu klienta, a ne zájmu finanční instituce. Klient tak může výrazně ušetřit a ještě své zbývající zdroje použít na splnění dalších cílů. Získaná přidaná hodnota má prokazatelný dopad na rodinný rozpočet a zkvalitnění životní úrovně či zlepšení celkové finanční situace rodiny či klienta. Z pohledu delšího časového horizontu je celkový finanční efekt v řádu statisíců korun a mnohdy i vyšších částek.

Myslíte si, že zaměstnanci bankovního či pojišťovacího sektoru se na OK POINTech uplatní? Co je jejich silnou a slabou stránkou?

Myslím, že určitě ano. Silnou stránkou jsou zajisté zkušenosti, obchodní dovednosti a schopnost jednat s klienty profesionálně. Slabou stránkou mohou být určité zlozvyky, které si z předchozího zaměstnání přinášejí, ale ty se u nás rychle odnaučí. Nejdůležitější je, aby pochopili, že chceme s klienty pracovat vždy a pouze v jejich zájmu, a tím si vybudovat dobrou pověst a symbiózní dlouhodobý vzájemný vztah.

Co byste poradila kolegům, kteří teprve otevření OK POINTu připravují? Existuje vůbec nějaká univerzální rada?

Na začátku by se měli obrnit velkou trpělivostí. Ta přináší ovoce. Rozhodnutí jít do toho musí být intuitivně silné a dlouhodobé, v žádném případě nemá smysl něco pouze „zkoušet“. Proces zaškolení a výběr těch správných zaměstnanců považuji v tomto projektu za stěžejní. Samozřejmě každodenní úkolování a následná kontrola jsou důležitou součástí dobře prosperující pobočky.

Franšízantům OK POINTu pomáhá centrála při otevření i v provozu. Pomohla Vám tato spolupráce na začátku?

Pomoc byla enormní. Jsem moc ráda, že co se týká administrativních záležitostí, komunikace s centrálou a předávání zkušeností je systém nastaven tak, že si všichni v Broker Consulting vzájemně pomáháme a táhneme za jeden provaz. To se opravdu jen tak nevidí. Týmová hra je jeden z důvodů, proč jsem vděčná, že mohu pracovat v takové firmě jako je Broker Consulting.

*Z důvodů korektních vztahů nechceme jmenovat konkrétní finanční instituci.